Tamponok és betétek
Itt leírást találsz róluk
Tamponok és betétek
A menstruációs váladékot valamivel fel kell fogni. Erre legalkalmasabbak a betétek és a tamponok.
A betétek különböző méretben és formában készülnek, így lehet választani a vérzés mennyiségének megfelelőt. A betétek fehérnemű felé néző oldala enyhén ragasztós, így hozzá tapad, és nem csúszik el. A kisebb méretű betétek kényelmesebbek, vékonyabbak, puhábbak, a vastagabbak főleg éjszakára praktikusak, a bővebb vérzést is felfogják. Ezeket érdemes naponta többször cserélni, mert így csökkenthető a kellemetlen szag. A menstruációkor észlelhető kellemetlen szag a baktériumok, és a levegő oxigénjének egymásráhatásából származik.
A szintetikus vatta sokszor okoz viszketést, allergiát.
Sok nő szereti a tampont használni, mert kényelmes. A tampon keskeny tömör cső alakú, mely jó nedvszívó anyagból készült, így jól felszívja a menstruációs váladékot.
A tampont a hüvely felső részébe helyezzük, ahol a hüvely kevésbé érzékeny. A tampon végén kis fonal van, mely a hüvelynyíláson kívül helyezkedik el, azzal tudod kihúzni. A tampon használata csökkenti a menstruációs szagot is, mivel a menstruációs vér nem kerül ki a külső környezetbe, így nem keveredik a levegő oxigénjével. Nagyobb szabadságot ad, lehet vele úszni, testhez simuló ruhát hordani anélkül, hogy látszana. Néhány tamponhoz aplikátort (felvezetőt) is adnak. Lehet használni ezzel is és ez nélkül is. Az applikátor egy cső, melyben benne van a tampon. Lehet papírból és műanyagból. Az applikátort a hüvely felső harmadába vezetjük, és ide nyomjuk be a tampont.
A tampont a hüvely izomzata tartja a helyén, de hogy ne legyen kényelmetlen magasra, kell felvezetni. A hüvely alsó harmadában fájdalmat, feszülést okozhat. A helyesen felhelyezett tampont nem is érzed.
|