Személyi higiéné
A pubertáskor elérésétől egyre többet kell foglalkozni a saját higiénéddel......
Személyi Higiéné
A pubertáskor elérésétől egyre többet kell foglalkozni a saját higiénéddel, hiszen a faggyúmirigyek, izzadságmirigyek egyre fokozottabban kezdenek működni. A testszag és az izzadékonyság egyre fokozódik.
Naponta kell fürdeni vagy tusolni!!
A dezodorok használata is ajánlott, mert segítenek megelőzni a testszagot. Az arcápolás is fontossá válik, hiszen megjelennek a pattanások és a mitesszerek.
Az intim testrészek rendszeres tisztántartása is lényeges. A hüvelyt és a nagyajkakat elegendő csak tiszta vízzel mosni, mert bizony kozmetikumok használata kiirthatja a hüvely normális baktériumflóráját.
Ha netán eszedbe jutna a nemi szervek szőrtelenítése, nagyon vigyázz, nehogy a szőrtelenítőkrém a hüvelybe kerüljön! Lehetőleg csak a bikini vonaláig távolítsd el a szőrszálakat.
Minden székelés és vizelés után, ha van rá lehetőség, mosakodj meg! A mosakodást a gáttájékon elölről hátra, a hüvelytől a végbél felé végezzük.
Így akadályozható meg, hogy a bélbaktériumok a hüvelybe, vagy a húgycsőbe, ezen keresztül, pedig a hólyagba kerüljenek. A hólyag gyulladását cisztisznek nevezzük. Ennek leggyakoribb tünete a többszöri fájdalmas vizelés. Lázzal nem mindig jár. Ilyen esetben sok folyadékot kell inni, hogy a baktériumok könnyebben távozzanak és ajánlatos orvoshoz menni, mert legtöbbször gyógyszeres kezelést igényel. A cisztiszt szexuálisan átvitt betegségek is okozhatják. Ha már élsz nemi életet, és ilyen panaszaid vannak, akkor érdemes nőgyógyászhoz vagy urulógushoz fordulni.
A külső nemi szervek és a hüvely könnyen megbetegszik különböző bakteriális kórokozóktól és gombáktól. Különösen gyakoriak a fertőzések melegben, amikor mindenki izzad. Az uszodák és strandok vize is sokszor szennyezett. Melegben pamut fehérnemű viselése ajánlatos, mert jobban szellőzik. Ha van rá mód, naponta többször le kell zuhanyozni.
Soha nem szabad törölközőt vagy intim fehérneműt más után használni!
Pubertáskorban az első menzesz jelentkezése előtt megindul egy ún. fiziológiás folyás (természetes folyás). Ennek az az oka, hogy a hormonális változás a hüvelyhámra is hat, és az addig egyrétegű hám elszarusodó többrétegűvé válik. Ez a folyás mindig színtelen és nincs kellemetlen szaga. Ezen kívül jellemző a folyás mennyiségének változása a ciklus folyamán is. A menzesz után kevesebb, középidőben bővebb, sűrűbb, a menzesz előtt ismét bővebb a folyás. Ez is természetes folyamat.
Fokozódik a váladékozás fogamzásgátló tabletta szedése és terhesség alatt is. Ha viszont a váladék kellemetlen szagú, sárga vagy barnás színű, viszketést okoz, az már nem természetes, ezzel azonnal orvoshoz kell fordulni.
A hüvelyi váladékozás különösen fokozódik szexuális izgalomkor. Ezt úgy is szokták mondani, hogy nedvessé válik. Így jut könnyen az erekcióban lévő hímvessző a hüvelybe.
Ha száraz a hüvely, akkor a szexuális élet fájdalmas és nem élvezetes. Stressz hatására is fokozódhat a hüvelyi váladékozás. Ez olyan, mint amikor izgulunk és megizzad a tenyerünk. Ilyen esetekben napi többszöri mosakodás szükséges.
A személyi higiénéhez lányoknál hozzátartozik a menzesz alatti tisztálkodás is. Ilyenkor még nagyobb súlyt kell erre helyezni, mivel egyrészt a menstruációs vérnek kellemetlen a szaga, másrészt azért, hogy a gáton lévő baktériumok ne szaporodjanak el. Naponta kétszer ajánlatos zuhanyozni, ha nincs rá mód, legalább gáttájékot megmosni. A kádfürdő nem tilos, de a menzesz alatt a méhszáj nyitottabb, így könnyebben jutnak a bőrünkről vízbe került kórokozók a méhűrbe és belső szervi fertőzéseket, okozhatnak.
|